Skip to main content

شهر الکترونیکی پکن

شهر پکن پایتخت کشور چین است و بر اساس آمار سال ۲۰۰۷ میلادی در حدود ۱۷ میلیون نفر جمعیت  دارد. این شهر مرکز فرهنگی، آموزشی و سیاسی کشور چین محسوب می شود. شهر پکن یکی از بزرگترین  شهرهای تاریخی جهان و دومین شهر بزرگ کشور چین بعد از شانگهای است. شهر پکن یکی از پیشرفته ترین  شهرهای چین است که یک سوم صنایع کشور چین را در خود جای داده است. در سال ۲۰۰۷ میلادی میزان  تولید ناخالص ملی این شهر در حدود ۱۱۸ / ۴ میلیارد دلار و تولید ناخالص سرانه آن در حدود ۸۰۰۰ دلار بوده  است. شهر پکن یکی از مراکز اصلی مخابراتی کشور پهناور چین است. شهرداری پکن نیز از سال ۲۰۰۲ شروع به  فراهم سازی و اصلاح زیرساخت های الکترونیکی، افزایش پهنای باند و سرعت شبکه های ارتباطاتی، ایجاد پایگاه های داده مرکزی در س ازمان ها، افزایش امنیت داده ها و ش بکه های ارتباطاتی، ایجاد وبگاه ها و درگاه های  اینترنتی و … کرده است. از این رو شهر پکن با توجه به رشد اقتصادی بالا در دهه اخیر و داشتن مراکز مخابراتی  متعدد توانسته است گام های خوبی را در جهت نوسازی و بهبود زیر ساخت های ارتباطاتی برداشته است، اما به  دلیل گستردگی و پرجمعیتی شهر پکن مسئولان این شهر، برنامه پنج ساله ای را از سال ۲۰۰۶ میلادی تا ۲۰۱۰  میلادی برای رسیدن به “پکن دیجیتالی” در نظر گرفته است و در حدود 6.3 میلیارد دلار سرمایه گذاری کرده اند. شهر پکن تلاش می کند تا سال ۲۰۱۰ میلادی به اولین شهر دیجیتالی و بین المللی مدرن در کشور چین تبدیل شود و برای رسیدن به این چشم انداز از تمامی ظرفیت های دیجیتالی خود بهره می گیرد. از این رو اهداف شهر الکترونیکی پکن

عبارتند از:

  • افزایش دائمی و سریع رشد اقتصادی
  • افزایش نوآوری و تحقیق و توسعه و تبدیل شدن به یکی از مراکز اصلی تجارت الکترونیکی در کشور چین

برخی راهبردهای شهرداری دیجیتالی پکن برای ارائه خدمت الکترونیکی به شهروندان عبارت است از:

  • افزایش اشتراک اطلاعات توسعه شبکه های اطلاعاتی آموزشی و علمی

توسعه زیر ساخت­های اطلاعاتی در همین راستا مهمترین برنامه های شهرداری دیجیتالی پکن عبارتند از:

  • ارائه پیشنهاد به دولت مردان به صورت برخط و تبادل نظر با آنها
  • ارائه برنامه های آموزش شهروندان در استفاده از خدمات الکترونیکی و نشان دادن چشم اندازهای آینده این شهر
  • افزایش نمایشگاه های الکترونیکی بهینه سازی ساختارهای اقتصادی مدرنیزه کردن صنایع خدماتی و ایجاد صنایع جدید و با فناوری برتر افزایش رقابت های در بخش های صنعتی و فنی افزایش سرمایه گذاری در بخش های تحقیق و توسعه افزایش پهنای باند شبکه های ارتباطی.

به طور کلی برنامه راهبردی شهر پکن بر توسعه زیر ساختها متمرکز است اما علاوه بر آن دولت الکترونیکی  شهرداری پکن تلاش می کند تا سلسله مراتب اداری را کاهش دهد، روش های اجرایی دولت را اصلاح کند،  فرایند کسب و کار دولت را بهینه کند، فعالیت های اجرایی را شفاف کند، کیفیت خدمات دولت و مدیریت آن را  بهبود بخشد ، ارتباط بین واحدهای س ازمانی دولت و همچنین ارتباط بین دولت با مردم را افزایش دهد و در نهایت با استفاده از ابزار فناوری دولتی سخت کوش، صادق و کارا را ایجاد کند.

 

پژوهشگران برتر

0990-135-4771

ثبت سفارش