طراحی پلان

طراحی پلان یکی از عناصر مهم در پایان نامه ارشد معماری می باشد. در این نوع طرح، پلان طبقه یک نوع نقاشی است که طرح چیدمان فضای یک خانه یا ملک را از بالا نشان می دهد. طرح های طبقه معمولاً محل دیوارها، پنجره ها، درها و پله ها، و همچنین تاسیسات ثابت مانند وسایل حمام، کابینت آشپزخانه و لوازم خانگی را نشان می دهد. پلان های طبقه معمولا به مقیاس کشیده می شوند و انواع اتاق، اندازه اتاق و طول دیوار را نشان می دهد. آنها همچنین می توانند طرح های مبلمان را نشان دهند و شامل مناطق بیرونی باشند.

چرا طراحی پلان ها مهم هستند؟

پلان ها برای نشان دادن رابطه بین اتاق ها و فضاها مهم هستند و راه های ارتباطی در یک بیان را نشان می دهند. پلان طبقات، بخش مهمی از بازاریابی املاک و مستغلات و طراحی خانه، ساختمان خانه، طراحی داخلی و پروژه های معماری است. ایجاد یک پلان بهترین راه برای شروع یک پروژه طراحی خانه در هر نوع است. شما می توانید از پلان طبقه استفاده کنید تا ایده های خود را به روشنی بیان کنید و همچنین پتانسیل طرح را نشان دهید. ایجاد یک طرح قبل و بعد از آن یک روش عالی برای نشان دادن مقیاس و دامنه یک پروژه به یک سازنده خانه یا پیمانکار است که به شما کمک می کند تا قیمت گذاری بهتر و دقیق تر به دست آورید.

پلان دو بعدی

پلان طبقه دو بعدی یک نوع نمودار است که طرح بندی یک املاک یا فضای از بالا را نشان می دهد. اغلب دیوارها و طرح اتاق، و همچنین امکانات ثابت مانند پنجره ها، درها و پله ها و همچنین مبلمان را نشان می دهد. دو بعدی به این معنی است که پلان طبقه یک طراحی صاف، بدون چشم انداز یا عمق است.

طراحی پلان

پلان سه بعدی

یک پلان سه بعدی یک نوع نقشه است که پلان بندی یک خانه یا ملک را در حالت 3D از بالا نشان می دهد. برخلاف یک پلان دو بعدی، یک پلان سه بعدی شامل چشم انداز است که باعث می شود که شما بتوانید اندازه و چیدمان یک فضا را درک کنید. آنها معمولا شامل جزئیات مانند پنجره ها، درها، کفپوش ها و تاسیسات ثابت مانند حمام و لوازم آشپزخانه می شوند. آنها ممکن است شامل مبلمان برای نشان دادن مقیاس یک اتاق و نحوه ارائه آن باشد. پلان های سه بعدی برای بازاریابی املاک و مستغلات، خانه سازی و پروژه های دانشجویی مفید هستند.

برای طراحی پلان باید مراحل زیر را به‌ترتیب دنبال کنید

 • تصمیم‌گیری در مورد محل سرویس پله و آسانسور

اولین و مهم‌ترین چیزی که باید در طراحی پلان در مورد آن تصمیم‌گیری و آن را در پلان جانمایی کنیم، محل سرویس‌پله و آسانسور است. در جانمایی محل سرویس پله و آسانسور در پلان باید به عواملی مثل عرض و شکل زمین، تعداد واحد در هر طبقه، تعداد پارکینگ مورد نیاز در همکف و زیرزمین (در صورت وجود) و… توجه کرد. سپس باید در مورد شکل سرویس پله و اینکه سرویس پله ۴ طرفه، ۳ طرفه یا پله ۲ طرفه باشد، تصمیم‌گیری کنیم. هرچند هیچ قانون کلی در این مورد وجود ندارد و با توجه به شکل و ابعاد زمین و محدودیت‌های پروژه باید بهترین موقعیت قرارگیری پله و آسانسور را مشخص کرد، اما معمولا بهترین موقعیت سرویس پله و آسانسور در پلان آپارتمان های مسکونی، در وسط پلان است.

 • تقسیم‌بندی فضاهای عمومی و خصوصی در پلان

بعد از مشخص شدن محل پله در پلان، باید یک تقسیم‌بندی کلی در مورد فضاهای عمومی، خصوصی و نیمه‌خصوصی انجام دهیم. به اینکار اصطلاحا لکه گذاری پلان هم می‌گویند. البته لکه گذاری پلان شامل جانمایی پله و آسانسور هم می‌شود، اما به دلیل اهمیت محل قرارگیری سرویس پله در پلان و تأثیر آن در روند طراحی، آن را در اولین مرحله کار قرار دادیم. برخلاف تصور خیلی از هنرجویان معماری، لکه گذاری پلان ساختمان مسکونی اصلا کار سختی نیست. هر چند اینکار در ساختمان‌های با مساحت زیاد و یا در طراحی های خاص شاید کمی سخت به‌نظر برسد و زمان بیشتری ببرد، اما در طراحی آپارتمان‌های مسکونی به‌هیچ‌عنوان کار دشواری نیست.

طراحی پلان

پژوهشگران برتر

مشاوره انجام پایان نامه معماری، طراحی پلان

09333358943

ثبت سفارس

انواع خدمات طراحی پلان:

 • ارائه نقشه های معماری با نرم افزارهای رایج (اتوکد و …)
 • طراحی نقشه معماری
 • طراحی نقشه معماری سازه
 • طراحی به همراه برش، عرض و ارتفاع
 • طراحی نقشه تاسیسات برقی و مکانیکی
 • طراحی دکوراسیون داخلی و نمای ساختمان

اصول طراحی پلان

یکی از اصول طراحی در معماری الگوی سازماندهی مرکزی است که در آن نقشه مورد نظر شامل یک ترکیب بندی متمرکز و متحد است که تعدادی فضای فرعی در اطراف و داخل فضای متمرکز وجود دارد , وجود فضای متمرکز و متحد اصلی در الگوی سازماندهی مرکزی باعث نظم بخشیدن به نقشه میشود و فضا های فرعی همچون اتاق ها میتوانند بسته به اندازه و نوع فرم و سایر موارد متفاوت باشند.

مشاوره انجام پایان نامه معماری

مشاوره انجام پایان نامه معماری در این مقاله مورد بررسی قرار می گیرد.

در تعریف معماری یعنی هنر و تکنیک طراحی و ساخت ابنیه، فضاهای داخل شهری و سایر فضاهای داخلی و خارجی به منظور پاسخ به نیازهای اصلی و زیباشناسی است. راه اندازی رشته معماری باستان شناسان فرانسوی و فارغ التحصیلان معماری مدرسه عالی ملی هنرهای زیبای فرانسه  براساس چارت آموزشی این مجموعه صورت گرفت. تا سال ۱۳۷۷ پذیرش دانشجو در رشته معماری بصورت کارشناسی ارشد پیوسته بود و از سال ۱۳۷۸ همگام با برنامه متمرکز کشوری پذیرش به صورت کارشناسی و کارشناسی ارشد تغییر پیدا کرد. دوره دکتری این اولین بار در سال ۱۳۶۹ در گروه معماری دانشکده هنرهای زیبا به تایید شورای عالی برنامه ریزی در وزارت علوم رسید.

انجام پایان نامه معماری در تمامی گرایش ها

رشته مهندسی معماری در مقطع کارشناسی ارشد دارای 9 گرایش به شرح زیر می باشد:

 • گرایش معماری-معماری
 • گرایش طراحی داخلی
 • گرایش معماری منظر
 • گرایش مطالعات معماری ایران
 • گرایش معماری اسلامی
 • گرایش بازسازی پس از سانحه
 • گرایش مدیریت پرژه و ساخت
 • گرایش انرژی و معماری
 • گرایش فناوری معماری

انجام پایان نامه معماری-معماری

اصلی ترین و عمومی ترین گرایش رشته معماری می باشد که بیشترین فارغ التحصیلان معماری به این گرایش سوق پیدا می کنند. در سال های اخیر بیشتر دانشگاه های کشور برای این گرایش رویکرد های مختلفی انتخاب کردند و بر اساس این رویکرد ها تدریس انجام می شود.این رویکرد ها عبارتند از: معماری پایدار،فناوری،طراحی مسکن،طراحی فنی،طراحی فضاهای آموزشی و فنی و طراحی فضاهای بهداشتی و درمانی.

انجام پایان نامه معماری طراحی داخلی

طراحی داخلی به ساده سازی فضای زندگی بشر می پردازد. انتظام هنری پوسته های درون کالبدی یک فضا اهمیت بالاتری نسبت به انتظام پوسته ای آن فضا دارند.

گرایش طراحی داخلی به منظور آموزش افراد و تربیت نیروهای کار مسلط به علم معماری داخلی است. خصوصیت معماری داخلی بررسی اثر ابزار بر بشر است و یک طراح داخلی در رشته معماری می بایست به اجرای علمی طراحی با رویکرد انتظام هنری پوسته های درون زیست کالبدی فضاها  با در نظر گرفتن رابطه نظم و عملکردش در طبیعت و حیات انسانی بپردازد.

دانشجویان گرایش معماری داخلی به طراحی پوسته های درون زیست فضاهای مردمی از جمله خانه های مسکونی، مساجد ، بیمارستان ، فردگاه، فروشگاه ها ، هتل ها و غیره حتی فضاهایی با سازه سبک، پارک ها، مراکز تفریحی، نمایشگاه ها، یادبود و غیره با دید نظم ، صرفه جویی در فضا با رویکرد اقتصادی به طراحی خواهند پرداخت.

انجام پایان نامه معماری منظر

معماری منظر شاخه ای از معماری است که با سازماندهی زمین و ساختمان ها برای استفاده و بهره مندی انسان سروکار دارد و به فضای بیرونی- چه از دیدگاه محیط زیست و طبیعت، چه از دیدگاه رابطه آن با زندگی انسان و چه از دیدگاه هنر و زیبایی شناسی- می پردازد. این دانش سعی در درک ارزش ها و زیبایی های طبیعت و سرزمین ها و تفاوت ها و قابلیت های محیط دارد تا در قالب طرح و نگرشی نو، راهکارهای استفاده بهینه از آن و چگونگی تجدید حیات محیط را در مقیاس خرد و کلان جستجو کند. این تخصص یک تخصص بین رشته ای است که ریاضیات، علوم، مهندسی، هنر، تکنولوژی، علوم اجتماعی، سیاست و فلسفه را شامل می شود. فعالیت یک معمار منظر میتواند از طراحی پارک ملی تا طراحی فضای باز برای شرکت های تجاری بزرگ، از طراحی یک محوطه مسکونی تا طراحی زیرساخت های شهری و مدیریت زمین های بکر و احیاء اراضی مخدوش شده مثل معادن یا محوطه های دفن زباله را در برگیرد. معمار منظر بر روی انواع ساختارها و فضاهای بیرونی اعم از کوچک و بزرگ، روستایی و شهری با مصالح نرم و سخت و مسائل هیدرولوژیکی و اکولوژیکی متفاوت فعالیت میکند.

انجام پایان نامه معماری مطالعات معماری ایران

دوره کارشناسی ارشد مطالعات معماری ایران به بازنگری و تعمق در پیشینه تاریخی معماری، شهر و شهرنشینی ایران و بسط و تعمیق دانش موجود در این زمینه میپردازد. بدیهی است در توضیح و تبیین مشخصات معماری و شهر به عنوان فضای زیست ایرانی در دوره های مختلف علاوه بر پرداخت به سکونتگاه ها و بناها، به شئونات دیگر زندگی انسان همانند فرهنگ، هنر، تاریخ و… پرداخته میشود.

انجام پایان نامه معماری اسلامی

دوره کارشناسی ارشد مهندسی معماری اسلامی، رسالت کشف حقایق تاریخی، تمدن و سرایت فرهنگی ایران در دوران پس از اسلام و تربیت معماران آشنا به این مباحث جهت ایجاد طراحی، آشنا به معماری ایران و شناخت عمیق مفاهیم علمی معماری اسلامی تدوین شده است.

انجام پایان نامه معماری بازسازی پس از سانحه

دوره کارشناسی ارشد (ناپیوسته) بازسازی، دوره ای از تحصیلات تکمیلی است که مجموعه ای هماهنگ از فعالیت های آموزشی و پژوهشی را در بر می گیرد. دانشجویان کارشناسی ارشد ضمن شناخت علمی مفاهیم و آشنایی با ادبیات بلایا و علل وقوع سوانح طبیعی و حوادث انسان ساز، با مقوله بحران در سه مقطع پیش از وقوع، هنگام سانحه و پس از آن آشنا شده و به مقولات اساسی، بازسازی می پردازند. تأکید اصلی دوره بر موضوع تحول و دگرگونی مجتمع های زیستی به عنوان مفهومی پویا بوده که مجموع های از فرآیند فعالیت های جامعه شناسی، روانشناسی، اقتصادی، فنی، ساختمانی و زیست محیطی را شامل میگردد. در این میان به مقوله مهم تأمین سرپناه پس از سانحه، چه در زمان امداد اولیه و تحت عنوان اسکان اضطراری چه در قالب دوران سامان دهی و با نام اسکان موقت و چه در هنگام بازسازی و اسکان دائم توجه ویژه مبذول می شود.

انجام پایان نامه معماری مدیریت پروژه و ساخت

مدیریت پروژه بکار گیری دانش، مهارتها و تکنیکهای لازم در مدیریت اجرای فعالیتها، به منظور رفع نیازها و انتظارات متولیان از اجرای پروژه است. مدیریت پروژه در اجرای این مهم از دو بازوی قدرتمند برنامه ریزی و کنترل پروژه بهره می گیرد.

انجام پایان نامه معماری – انرژی و معماری

هدف از رشته معماری و انرژی، کسب مهارت در بهره مندی از عوامل اقلیمی – بومی و انرژیهای تجدید شونده در طراحی معماری پایدار و صرفه جویی در مصرف انرژی است . این رشته سعی دارد تا پایداری و محیط زیست را وارد اصول طراحی معماری کند.

انجام پایان نامه معماری – فناوری معماری

رشته کارشناسی ارشد فناوری معماری در ادامه دروس حوزه فن ساختمان در برنامه آموزشی مهندسی معماری فراهم کننده شرایط لازم برای افزایش دانش و مهارت فارغ التحصیلان رشته های مهندسی معماری و مهندسی عمران در زمینه مسائل فنی ساختمان و تلفیق دو مقوله معماری و مهندسی عمران با یکدیگر به عنوان یک تخصص میان رشته ای می باشد. رشته فناوری معماری دارای 2 گرایش معماری بیونیک و معماری دیجیتال می باشد.

بهترین موسسه انجام پایان نامه معماری

موسسه مشاورتز با کادری متشکل از دانشجویان و فارغ التحصیلان ممتاز دانشگاه های تهران مفتخر است که بیش از 7 سال به مشاوره و امور مربوط به انجام پایان نامه معماری در مقطع کارشناسی ارشد و رساله دکتری در تمامی گرایش های مهندسی معماری مشغول است. شما دانشجوی عزیز می توانید با خیالی آسوده تمامی مراحل مربوط به مشاوره و انجام پایان نامه معماری و انجام رساله دکتری معماری خود را به کارشناسان ما بسپرید. همکاران ما موظف هستند که شما دانشجوی عزیز را از بدو شروع به کار پایان نامه تا پس از انجام فرآیند دفاع به شکلی مطلوب همراهی و همیاری نمایند.

 

طراحی پلان

نرم افزارهای تخصصی رشته معماری:

۳D MAX

معماران از این برنامه برای پیش ‌نمایش بناها و مدل‌هایی که هنوز ساخته نشده‌اند، استفاده می نمایند!با قابلیت تبدیل پلانهای ساده به شکل سه بعدی و همچنین از نقشه ها و ترسیمات انجام شده در نرم افزار autocad هم پشتیبانی میکند که برای معماران اهمیت بسیار دارد همچنین به کمک ۳dsmax میتوان نماهای داخلی ساختمان را طراحی و مشاهده نمود. این نرم افزار در انجام پایان نامه معماری مورد استفاده محققان است.

V-Ray

تهیه خروجی در قالب فایلهای تصویری از برنامه و محیط کاری در مکس که توسط یک سری دستورات و برنامه‌های گرافیکی به نام موتور رندر (Render engine) می‌باشد نرم‌افزار مکس دارای موتورهای رندر زیر می‌باشد .در مورد پلاگین رندر V-Ray میتوان به کیفیت عالی آن اشاره کرد این موتر رندر که توسط شرکت chaos group به بازار عرضه شده است. این نرم افزار نیز در انجام پایان نامه معماری مورد استفاده محققان است. یک نرم افزار ترسیم و طراحی نقشه های معماری و ساختمانی است . که سیستم ترسیم در آن به صورت مدلسازی همزمان ۲ بعدی و ۳ بعدی به صورت هوشمند است (Building Information Modeling).
این نرم افزار توسط شرکت Autodesk تولید کننده نرم افزار Autocad طراحی شده است.

AutoCAD

یکی از معروف‌ترین نرم‌افزارهای نقشه‌کشی برای ترسیم نقشه‌های مهندسی و صنعتی می باشد.

این نرم افزار یک از پایههای اصلی در انجام پایان نامه معماری محسوب می شود.

Sketch up Pro

اسکچ آپ یکی از ساده ترین نرم افزار هایی است که نه تنها در دایره نرم افزار های مدل سازی سه بعدی، بلکه در دایره نرم افزار های فنی و کد (CAD) می‌توانید بیابید. اصول کار با اسکچ آپ بر پایه خط است؛ که همین مسئله استفاده از آن را برای کاربر معمار لذت بخش تر می کند. خطوط به هم میپیوندند و سطوح را به وجود می آورند. سطوح به هم می‌پیوندند و احجام را به وجود می آورند. روند طراحی در اسکچ آپ برخلاف تصور برخی، کاملا می‌تواند دقیق و با ابعاد و اندازه صورت بگیرد به طوری که این ویژگی ها، نرم افزار مذکور را در زمره نرم افزارهای پرکاربرد جهت انجام پایان نامه معماری قرار داده است.

BricsCAD

این نرم‌افزار با AutoCAD سازگاری کامل دارد و دارای خط فرمان‌های بسیاری است که به ساخت CAD کمک می‌کند.

Graphisoft Archicad

نرم‌افزارGraphisoft ArchiCAD ، نرم‌افزاری بسیار قدرتمند با قابلیت‌ های جدید جهت طراحی و پیاده‌سازی محیط‌های سه‌بعدی و فراهم کننده مدل‌های حرفه‌ای مجازی جهت مهندسین عمران و معماری استفاده می شود.

Ashampoo 3D Cad Professional

در طراحی ساختمان نیازهای عکاسان حرفه‌ای، معماران، مهندسان و صنعتگران را برآورده می کند.

Ashampoo Home Designer Pro

توسط این نرم‌افزار می‌توانید خانه‌ای را که درصدد طراحی و یا ساخت آن هستید را ببینید نقواص آن را مشاهده و برطرف نمایید. زاویه دید پرسپکتیو از درون و خارج این کمک را به شما کرده است تا از رخداد اشتباهات سنگین در پروژه‌های واقعی جلوگیری شود.

Sweet Home 3D

نرم‌افزاری حرفه‌ای جهت طراحی سه‌بعدی نمای داخلی و دکوراسیون منزل می‌باشد.

این نرم‌افزار دارای طرح‌های سه‌بعدی لوازم منزل بوده و از زبان های مختلف پشتیبانی می کند.

Flow Architect Studio 3D

مهندسان و نقشه‌کش‌های معماری و عمران قادرند تاPlan ها و طرح‌های خود را در کامپیوتر طراحی کنید.

Autodesk AutoCAD Architecture

از قویترین نرم افزارهای معماری از شرکت معتبر Autodesk  است.

به کمک این نرم افزار کلیه نیازهای طراحی شما از نقشه کشی تا طراحی سازه های داخلی، طراحی دکور نمای خارجی ساخت مدلها و طرح های سه بعدی از نقشه های شما با بهترین کیفیت، بر طرف می شود.

Graphisoft ArchiCAD

از معروفترین نرم افزارهای طراحی سه بعدی در مهندسی معماری.

این سه نسخه قابلیت های جدید جهت طراحی و پیاده سازی محیط های سه بعدی را فراهم آورده است.

کاربران با کمک این نرم افزار طرح های خود را سریعتر آنالیز می کنند!

این کار با استفاده از تخمین خصوصیات فضای طراحی در محیطی سه بعدی صورت می گیرد.

انجام پایان‌نامه معماری 

 • گرایش معماری داخلی
 • گرایش معماری منظر
 • گرایش تکنولوژی معماری
 • گرایش انرژی معماری
 • گرایش مرمت ابنیه سنتی
 • گرایش  مطالعات معماری ایران
 • گرایش معماری اسلامی
 • گرایش مدیریت پروژه و ساخت

خدمات طراحی

 • طراحی پلان
 • طراحی نما
 • طراحی داخلی
 • طراحی سه بعدی حجم (3D)
 • آموزش تری دی مکس
 • اسکیس
 • راندو
 • طراحی منظر

خدمات مشاوره

 • انتخاب موضوع پروپوزال و پایان‌نامه
 • استخراج مقاله از پایان‌نامه
 • رفرنس نویسی پایان نامه به شیوه APA، شیکاگو، IEEE
 • رفرنس نویسی پایان نامه و مقاله
 • مشاوره نگارش پایان نامه
 • انجام تحلیل‌های آماری فصل (4)
 • تحلیل‌های آماری با نرم‌افزار SPSS

پژوهشگران برتر

09333358943

مؤسسه مطالعاتی و مشاوره پژوهشی پژوهشگران برتر، برترین دپارتمان تخصصی در زمینه ارائه مشاوره و خدمات پژوهشی در رشته معماری و شهرسازی